Ero sivun ”Yuki” versioiden välillä
(:B siis tuo on selvä kuin pläkki, Takahashi vaan reikäili siellä fanitapaamisessa) |
p |
||
Rivi 30: | Rivi 30: | ||
{{Lainaus|Rō matagi Sawamura Yoshito no aibō no na wa "Yuki" toiu. Densetsu no kumainu Riki no mago de ari, Gin no mei, Weed no itoko ni ataru. Yūnō naru kumainu de atta...|Lainaus}} | {{Lainaus|Rō matagi Sawamura Yoshito no aibō no na wa "Yuki" toiu. Densetsu no kumainu Riki no mago de ari, Gin no mei, Weed no itoko ni ataru. Yūnō naru kumainu de atta...|Lainaus}} | ||
− | {{Lainaus|Vanhan [http://en.wikipedia.org/wiki/Matagi matagi]metsästäjän, Yoshito Sawamuran, kumppanin nimi on "Yuki". Se on legendaarisen karhukoiran, Rikin, lapsenlapsi, Ginin {{tt|sisaren- tai veljentytär|Suomen, englannin ja japanin kielissä ei ole erillistä sanaa sille, onko kyseessä sisaren vai veljen tytär. Englannissa ja japanissa on | + | {{Lainaus|Vanhan [http://en.wikipedia.org/wiki/Matagi matagi]metsästäjän, Yoshito Sawamuran, kumppanin nimi on "Yuki". Se on legendaarisen karhukoiran, Rikin, lapsenlapsi, Ginin {{tt|sisaren- tai veljentytär|Suomen, englannin ja japanin kielissä ei ole erillistä sanaa sille, onko kyseessä sisaren vai veljen tytär. Englannissa ja japanissa on veljen-/sisarentyttärelle oma nimitys, ''niece'' ja ''mei''.}} ja Weedin serkku. Se on kyvykäs karhukoira...|Lainaus}} |
|} | |} | ||
Versio 11. kesäkuuta 2013 kello 17.44
Yuki | |
---|---|
![]() | |
Nimi | |
Japaniksi | ユキ |
Ääntäminen | juki |
Merkitys | lumi |
Tiedot | |
Sarja | Ginga Densetsu Anju to Jirōmaru |
Kotipaikka | Ōu-vuoret (jap. 奥羽山脈) |
Ensiesiintyminen | osa 1 |
Liittouma | Yoshito Sawamura, Anju |
Sukulaiset | Koyuki, Tarōmaru, Saburōmaru, Jirōmaru |
Kuolinsyy | kuoli verenhukkaan |
Ulkonäkö | |
Rotu | akita |
Sukupuoli | narttu |
Turkinväri | valkoinen |
Muut tuntomerkit | oikea takajalka poikki |
Yuki esiintyy Ginga Densetsu Anju to Jirōmaru -tarinassa. Hän on jomman kumman Ginin sisaruksen pentu, Rikin ja Fujin lapsenlapsi, Shiron ja Yamabukin lapsenlapsenlapsi, Ginin veljen- tai sisarentytär, ja Weedin, Joen ja Yukimuran serkku. Sillä on myös omia pentuja: Koyuki, Tarōmaru, Saburōmaru ja Jirōmaru, jotka ovat Orionin, Siriuksen, Bellatrixin, Rigelin, Kōshirōn ja sen sisarusten pikkuserkkuja.
Epäselvyyttä sukulaisuussuhteissa
Yoshihiro Takahashin ensimmäisenä Suomen-vierailulla pidetyssä fanitapaamisessa kysyttiin, kumman Ginin sisaruksen pentu Yuki on. Takahashi hämmentyi, eikä edes muistanut, kuka Yuki oli, mutta tuli silti sanoneeksi, ettei Yuki olisikaan Ginin kummankaan sisaruksen pentu. Ginga Densetsu Anju to Jirōmaru on kuitenkin kustantajan tilaama tarina, jolloin luotettavampi lähde on mangan sivu, jolla Yukista kerrotaan seuraavaa, mustaa valkoisella:
|
Kuvia