Ero sivun ”Kōgetsu” versioiden välillä
Siirry navigaatioon
Siirry hakuun
Rivi 13: | Rivi 13: | ||
| tuntomerkit = | | tuntomerkit = | ||
| ikä-gda = 0-2 vuotta | | ikä-gda = 0-2 vuotta | ||
− | | liittouma-gda = [[Kotobuki]], [[Ōzaru]], [[Toki (GDA)|Toki]], [[Tetsu (GDA)|Tetsu]], [[Tomoyasu]], [[Hakutaka]], [[Taichi Itō|Taichi]] | + | | liittouma-gda = [[Kotobuki]], [[Ōzaru]], [[Toki (GDA)|Toki]], [[Tetsu (GDA)|Tetsu]], [[Tomoyasu]], [[Hakutaka]], [[Taichi Itō|Taichi]], [[Ryōjun Itō|Ryōjun]] |
| kuolema-gda = [[Kōgan ninjakoirat]] tappoivat (osa 5) | | kuolema-gda = [[Kōgan ninjakoirat]] tappoivat (osa 5) | ||
}} | }} |
Nykyinen versio 21. lokakuuta 2017 kello 16.45
Kōgetsu | |
---|---|
![]() ![]() | |
Nimi | |
Japaniksi | 光月 |
Ääntäminen | koogets' |
Merkitys | kirkas kuu |
Muuta | |
Kotipaikka | Igan provinssi |
Ensiesiintyminen | osa 1 |
Ulkonäkö | |
Rotu | kishu |
Sukupuoli | uros |
Turkinväri | ruskea |
Ginga Densetsu Akame | |
Ikä | 0-2 vuotta |
Liittouma | Kotobuki, Ōzaru, Toki, Tetsu, Tomoyasu, Hakutaka, Taichi, Ryōjun |
Kuolinsyy | Kōgan ninjakoirat tappoivat (osa 5) |
Kōgetsu oli Ōzarun ja Kotobukin keskimmäinen poika. Hän oli Hakutakan, Tokin, Tetsun ja Tomoyasun veli, sekä Akamen esi-isä.
Hän ei ollut yhtä taitava ninjakoira kuin veljensä Hakutaka ja koki ensimmäisen oikean taistelunsa vasta kaksivuotiaana. Hän seurasi isäänsä ja veljiään taisteluun Kōgan ninjakoiria vastaan Tenshō-kauden Igan sodan aikana. Kōgetsu, Tetsu ja Ōzaru saivat kaikki surmansa taistelussa.