Ero sivun ”Orpo karhunpentu” versioiden välillä
p (ei WEED täällä, vaan Weed) |
p |
||
Rivi 17: | Rivi 17: | ||
| ikä-gdw | | ikä-gdw | ||
| liittouma-gdw = [[Ōun soturit]] | | liittouma-gdw = [[Ōun soturit]] | ||
− | | kuolema-gdw = [[Kolmas hybridi]] tappoi | + | | kuolema-gdw = [[Kolmas hybridi]] tappoi (osa 55) |
}} | }} | ||
'''Sepelkarhunpentu''', joka ystävystyi [[Ōun soturit|Ōun sotureiden]] kanssa. | '''Sepelkarhunpentu''', joka ystävystyi [[Ōun soturit|Ōun sotureiden]] kanssa. |
Versio 28. helmikuuta 2015 kello 10.31
Sepelkarhunpentu | |
---|---|
![]() | |
Nimi | |
Muuta | |
Kotipaikka | Japanin Alpit (jap. 日本アルプス) |
Ulkonäkö | |
Laji | sepelkarhu |
Sukupuoli | uros |
Turkinväri | musta |
Silmät | mustat |
Ginga Densetsu Weed | |
Liittouma | Ōun soturit |
Kuolinsyy | Kolmas hybridi tappoi (osa 55) |
Sepelkarhunpentu, joka ystävystyi Ōun sotureiden kanssa.
Ginga Densetsu Weed
Tästä pienestä karhunpennusta tuli orpo suuren hybridikarhun tapettua sen emon. Jättiläiskarhu havitteli pennusta ateriaa ja pieni karhu yritti kiivetä puuhun turvaan. Ken, George, Kagetora ja Hiro kuulivat pennun huudot ja juoksivat paikalle. Kagetora ärsyyntyi siitä, miten hybridi uhkasi puolustuskyvytöntä pentua, ja hyökkäsi sen kuonoon kiinni. Pentu laskeutui alas ja pakeni paikalta sillä välin kun hybridi keskittyi koiriin.
Myöhemmin Ken, Kagetora ja Hiro tapaavat pennun uudelleen ja se on selvästi kiitollinen aiemmasta avusta. Yhtäkkiä pentu haistaa jotakin ja juoksee pensaikkoon. Hetken päästä se lentää parkaisten takaisin suoraan Keniä päin - hybridikarhu oli ollut väijyksissä. Pentu menehtyy nopeasti saamaansa haavaan. Erityisesti Hiro suree sen kuolemaa ja hautaa sen kyynelehtien. Orpo karhunpentu oli muistuttanut häntä siitä, miten hän oli menettänyt oman isänsä, ja hän päättää kostaa pennun puolesta tappamalla hybridin.