Ero sivun ”Chako (SGBH)” versioiden välillä
Rivi 6: | Rivi 6: | ||
| kotipaikka = [http://en.wikipedia.org/wiki/Sannohe,_Aomori Sannohen kaupunki], [[Wikipedia:Aomorin prefektuuri|Aomorin prefektuuri]] | | kotipaikka = [http://en.wikipedia.org/wiki/Sannohe,_Aomori Sannohen kaupunki], [[Wikipedia:Aomorin prefektuuri|Aomorin prefektuuri]] | ||
| ensiesiintyminen = osa 1 | | ensiesiintyminen = osa 1 | ||
− | | liittouma = Ishiin perhe | + | | liittouma = Ishiin perhe (omistajat) |
| sukulaiset = omat pennut | | sukulaiset = omat pennut | ||
| kuolema = | | kuolema = |
Versio 17. huhtikuuta 2016 kello 21.43
Chako | |
---|---|
![]() | |
Nimi | |
Japaniksi | チャコ (chako) |
Tiedot | |
Sarja | Shin Gaiden Benizakura Hen |
Kotipaikka | Sannohen kaupunki, Aomorin prefektuuri |
Ensiesiintyminen | osa 1 |
Liittouma | Ishiin perhe (omistajat) |
Sukulaiset | omat pennut |
Ulkonäkö | |
Rotu | tosa |
Sukupuoli | narttu |
Chako on Benizakuran emo ja Ishiin perheen lemmikki.
Chako synnyttää kolme pentua, mutta ne ovat pieniä eivätkä herätä kyläläisten kiinnostusta. Tarinassa kerrotaan, että Chako polveutuu vain keskinkertaisista taistelukoirista, samoin pentujen isä.
Kun noin kolmekuukautinen Benizakura kurittaa ahnetta isoveljeään, joka omi mustasukkaisesti emon rinnat eikä päästänyt pikkuveljiään imemään maitoa, Chako seurasi tilannetta vaitonaisena eikä tehnyt elettäkään estääkseen pentujaan tappelemasta.
Kazuhiro mainitsee ohimennen kaverilleen Hiromille, että Chakoa kannattaa varoa, kun he olivat menossa katsomaan pentuja. Chako ei kuitenkaan tarinassa käyttäydy missään vaiheessa aggressiivisesti, vaan on tyyni ja arvokas eikä vastustellut mitenkään, kun vanhin pennuista viedään pois. Toki Chako saattoi olla vieraita ihmisiä kohtaan varautunut eikä pitänyt silittämisestä (tarinassa ihmiset eivät missään vaiheessa koskeneet Chakoon).