Ginga Densetsu Weed

Gingapedia sisältää juonipaljastuksia Ginga-sarjasta

Loikkaa: valikkoon, hakuun
Ginga Densetsu Weedin ensimmäisen julkaisun ensimmäinen kirja.
Sarjan päähenkilöitä animen alkutunnusmusiikissa. Vasemmalta oikealle: Tesshin, Rocket, Mel, Ken, Kyōshirō Shirogane, Kagetora, Weed, G.B., Hiro, Hook ja Sasuke.

Ginga Densetsu Weed on Yoshihiro Takahashin tekemä koira-aiheinen manga, josta on tehty myös anime. Ginga Densetsu Weed on jatkoa Ginga Nagareboshi Ginille, eli Hopeanuolelle. Ginga Densetsu Weed puolestaan saa jatkoa Weedin pennusta kertovassa tarinassa Ginga Densetsu Weed: Orion.

Sarjaa alettiin julkaista suomeksi joulukuusta 2011 alkaen.

Sisällysluettelo

Nimi

Nimen merkitys

Nimi muissa maissa

Manga

Juoni

Mangassa Sakura pyytää G.B.:tä saattamaan Weedin Ginin luokse. Sakuran kuoltua koirat menevät tapaamaan vanhaa Smithiä, ja jatkavat sitten matkaa. Myöhemmin he tapaavat Lennyn, jonka pentu Mel on joutunut Vuorten kolmikon orjuuttamaksi. Hook-niminen koira oli aiemmin ollut samassa jengissä, ja menettänyt veljensä Kuron. Koirat auttavat Melin takaisin emonsa luo, ja jatkavat matkaa.

Päästyään Ōuun he joutuvat Kenin kovistelemaksi. Käy ilmi, että aluetta terrorisoi hirviökoira, jonka tekemisiin Gin ei halua puuttua, vaikka ihmiset ovat alkaneet metsästää koiria, koska he luulevat villikoirien olevan syypäitä hyökkäyksiin. Weed ei voi uskoa korviaan. Samassa Kagetora nappaa hänet Kenin hampaista ja vie oman joukkonsa kokoontumispaikalle. Kagetora kertoo tapahtumista tarkemmin ja näyttää Weedille, missä Kaksoissola on. Weed ampaisee matkaan enempiä ajattelematta, sillä hän haluaa ehdottomasti tavata isänsä.

Weed tapaa Ginin näköisen johtajakoiran, joka ei kuitenkaan liiemmin välitä Weedistä, vaan kääntää tälle selkänsä ja lähtee pois. Weed seuraa koiria, ja näkee, kuinka ne joutuvat metsästäjien väijytykseen ja ammutaan. Weed saa itsekin osumia hauleista ja putoaa alas mäenrinnettä.

Ken, Kagetora ja G.B. löytävät Weedin pahoin haavoittuneena, ja Weed kertoo heille nähneensä isänsä kuolleen. Koirat päättävät mennä Torahampaalle. Weed ryntää Torahampaan sisälle ja muut koirat seuraavat sitä. Sieltä he löytävät P4:n, ja joutuvat pakenemaan henkensä edestä. Ken ja Kagetora putoavat rotkoon, ja suurin osa heidän seuraajistaan kuolee. Silloin Daisuke sattuu paikalle, ja joutuu P4:n hyökkäyksen kohteeksi. Weed onnistuu ulvonnallaan saamaan P4:n epäröimään, ja kun paikalle lentää helikopteri, hirviö pakenee. Daisuke ottaa Weedin mukaansa ja vie sen Hidetoshin luo hoitoon.

Daisuke päästää Weedin vapaaksi, ja yhdessä G.B.:n kanssa Weed löytää muut. Myös Smith ja Mel ovat tulleet Ōuun. Koirat lähtevät ottamaan paremmin selvää hirviökoirasta, ja tapaavat Ammattitappajat. Ammattitappajiin kuuluneet Heuler, Rocker, North ja Robert, sekä Smith menettävät henkensä taistellessaan P4:ää vastaan. Lopulta koirat saavat syöstyä P4:n alas rotkoon, ja rotkon pohjalla virrannut koski vei P4:n vesiputoukseen, jonka alla olleen tukin oksaan se lopulta lävistyi.

(kesken)

Julkaisut

ComicsOne käänsi aikoinaan mangan ensimmäiset kolme osaa englanniksi. Vuonna 2005 ComicsOne kuitenkin lopetti, ja DrMaster otti haltuunsa ComicsOnella olleet manganimikkeet. Ginga Densetsu Weedin kääntämistä DrMaster ei kuitenkaan jatkanut. Tästä syystä nämä kolme englanniksi käännettyä osaa ovat nykyään todella harvinaisia ja erittäin kalliita.

Toinen ja neljäs julkaisu päättyvät tarkoituksella kesken, sillä niiden tarkoitus on pitää hankalasti saatavat ensimmäisen julkaisun alkupään kirjat fanien saatavilla.

Kansikuvia

Ginga Densetsu Weed -mangojen kannet

Ekstramangat

Osta mangaa

Anime

26 jakson mittainen anime on ilmestynyt Japanin lisäksi DVD:llä myös Suomessa kahdeksana DVD-levynä. Omat DVD-julkaisunsa ovat saaneet myös mm. Ruotsi, Norja, Tanska, Kiinan tasavalta (ent. Taiwan) ja Thaimaa (täällä sarja tosin julkaistiin VCD:illä). Edeltäjästään poiketen animeversiota ei ole julkaistu Etelä-Koreassa.

Anime on mangaa huomattavasti lyhyempi, sillä se päättyy jo Hōgenin kukistumiseen. Lisäksi useita hahmoja ja tapahtumia on jätetty pois jopa valmiista hahmomallineista huolimatta.

Juoni

Tarinan päähenkilö on Ginin (Hopeanuolen) poika, Weed. Nimensä Weed saa englanninsetteri G.B.:ltä, josta tulee Weedin ensimmäinen ystävä. Nimi Weed tarkoittaa rikkaruohoa, ja G.B. katsoi tämän sopivaksi nimeksi sitkeälle pennulle. Weedin äiti, Sakura, on vakavasti sairas. Ennen kuolemaansa Sakura pyytää Smithiä saattamaan Weedin isänsä luokse. Sakuran kuoltua Weed lähtee matkaan Smithin ja G.B.:n kanssa. Näin alkaa pitkä ja vaivalloinen matka, jonka aikana Weed pääsee isänsä asuinpaikkaan, mutta saa tietää Ginin, Akamen ja Johnin lähteneen etsimään häntä, joten he ovat menneet ristiin.

Matkan aikana Weed tapaa monenlaisia koiria, joista osa ystävystyy Weedin kanssa ja liittyy hänen laumaansa, kun taas osa haluaa hänet hengiltä. Tarinan ensimmäinen suuri vihollinen on geenimanipuloitu koira, Hirviö (japaniksi "Kaibutsu"), jota saksanpaimenkoira Jerome kutsuu myös nimellä P4.

Hirviö terrorisoi Ōua tappamalla koiria ja ihmisiä. Hirviö saadaan kuitenkin nopeasti lyötyä. Tarinan varsinainen päävihollinen on kuitenkin Hōgen-niminen tanskandoggi, joka haluaa koko Japanin koirien johtajaksi. Hōgenin lopullinen päämäärä oli sota ihmisiä vastaan, koska ihmiset kohtelevat koiria julmasti. Hōgenin lauma onnistuu ottamaan Ginin panttivangiksi, jolloin Weedin on pelastettava isänsä ja voitettava Ōu takaisin. Gin saadaan pelastettua ja Weed käy lopulliseen taisteluun Hōgenia vastaan. Gin pyytää Weediä tappamaan Hōgenin, mutta Weed ei halua tehdä sitä. Yllättäen luonto puuttuu peliin, ja salama iskee Hōgenin kuoliaaksi.

Ääniroolit

Takashi Matsuyama - Akame

Masami Iwasaki - Batto
Susumu Akagi - Bell
Katsushisa Hōki - Ben
Shunsuke Sakuya - Blue
Ryo Naitō - Buru
Koji Yusa - Buruge
Kan Tanaka - Chōrō
Keiko Mizutani - Cross
Hiroshi Shimozaki - Dodo
Naru Kawamoto - G.B.
Masami Iwasaki - Genba
Hiroki Tōchi - Gin

Susumu Akagi - Heuler

Kenji Nomura - Hiro
Aki Kanada - Hiro (pentuna)
Kan Tanaka - Hook
Kōji Ishī - Hōgen
Susumu Akagi - Izō
Masaya Takatsuka - Jerome
Hiroshi Shimozaki - Jet
Toru Ōkawa - John
Takemoto Eiji - Kagetora
Yoshitaka Kaidu - Kamakiri
Teruaki Ogawa - Ken
Daisuke Ono - Kite

Tadashi Miyazawa - Kurotora

Yūki Masuda - Kyōshirō Shirogane
Teruaki Ogawa - Lector
Akiko Kobayashi - Mel
Tadashi Mutō - Missile
Shiro Saito - Moss
Shigenori Sōya - Musashi
Hiroshi Shimozaki - Ned
Ryo Naitō - Nero
Makoto Ueki - North
Kuwata Kong - P4
Rie Nakagawa - Reika
Hiroshi Shimozaki - Robert

Takeshi Maeda - Rocket

Rei Sakuma - Sakura
Makoto Ueki - Sasuke
Tadashi Mutō - Shinsaku
Hiroshi Shimozaki - Shintarō
Kunihiro Kawamoto - Shirosaku
Kenji Nomura - Shōji
Ryusei Nakao - Smith
Kunihiro Kawamoto - Stone
Mika Itō - Teru
Kōsuke Takeuchi - Tesshin
Susumu Akagi - Thunder
Hozumi Gōda - Tokimune
Sachi Kokuryu - Weed

Pachinko-peli

Ginga Densetsu Weed -pachinko-pelikone.

Vuonna 2009 Sankyo-niminen yritys valmisti Ginga Densetsu Weedistä pachinko-pelin. Suomeen on tuotu ainakin kaksi laitetta, joista toinen on pelattavissa kuopiolaisen animeoheistuoteliike Urumin tiloissa.

Katso myös

Henkilökohtaiset työkalut
Nimiavaruudet
Muuttujat
Toiminnot
Valikko
Selaa Gingapediaa
Käytännöt
Työkalut