Ero sivun ”Noroi” versioiden välillä
Rivi 17: | Rivi 17: | ||
| ikä-gng = | | ikä-gng = | ||
| liittouma-gng = [[Susien Monarkian sotajoukot]], ent. [[Mustien Susien Imperiumin sotajoukot]] | | liittouma-gng = [[Susien Monarkian sotajoukot]], ent. [[Mustien Susien Imperiumin sotajoukot]] | ||
− | | kuolema-gng = [[Thousand Dragon]]in | + | | kuolema-gng = [[Thousand Dragon]]in alaiset tappoivat (osa 16) |
}} | }} | ||
'''Noroi''' oli [[Reima]]n kahdeksan Siriuksen koirasoturin kouluttaja. Hän oli [[Juga (GNG)|Juga]]n nuorempi veli ja osasi myös hallita harjaansa. | '''Noroi''' oli [[Reima]]n kahdeksan Siriuksen koirasoturin kouluttaja. Hän oli [[Juga (GNG)|Juga]]n nuorempi veli ja osasi myös hallita harjaansa. | ||
Rivi 26: | Rivi 26: | ||
Noroi varoittaa Reimaa Alamaailman kymmenenestä taistelijasta jolloin hänen petturuutensa ei paljastu, vaikkakin erityisesti [[Fūga]] ja Retsuga epäilevät häntä. Hän seuraa Reiman armeijaa Hokkaidōon ja uhraa henkensä hyppäämällä [[Thousand Dragon]]in taistelumuodostelman kitaan. Noroi sylkäistään kuolettavasti vahingoittuneena ulos ja ennen kuolemaansa hän myöntää petturuutensa. | Noroi varoittaa Reimaa Alamaailman kymmenenestä taistelijasta jolloin hänen petturuutensa ei paljastu, vaikkakin erityisesti [[Fūga]] ja Retsuga epäilevät häntä. Hän seuraa Reiman armeijaa Hokkaidōon ja uhraa henkensä hyppäämällä [[Thousand Dragon]]in taistelumuodostelman kitaan. Noroi sylkäistään kuolettavasti vahingoittuneena ulos ja ennen kuolemaansa hän myöntää petturuutensa. | ||
− | == Kuvia == | + | ==Kuvia== |
[[Kuvasivu:Noroi|Noroin kuvagalleria]] | [[Kuvasivu:Noroi|Noroin kuvagalleria]] | ||
Versio 20. joulukuuta 2016 kello 16.19
Noroi | |
---|---|
![]() ![]() | |
Nimi | |
Japaniksi | 呪 |
Ääntäminen | noroi |
Merkitys | kirous |
Muuta | |
Kotipaikka | Hokkaidō |
Ulkonäkö | |
Rotu | japaninsusi |
Sukupuoli | uros |
Turkinväri | valkoinen |
Silmät | keltaiset |
Muut tuntomerkit | kaulassa tuuhea harjas, musta kuono, pilkkuja kasvoissa |
Ginga: Nagareboshi Gin | |
Ensiesiintyminen | osa 14 |
Liittouma | Susien Monarkian sotajoukot, ent. Mustien Susien Imperiumin sotajoukot |
Kuolinsyy | Thousand Dragonin alaiset tappoivat (osa 16) |
Noroi oli Reiman kahdeksan Siriuksen koirasoturin kouluttaja. Hän oli Jugan nuorempi veli ja osasi myös hallita harjaansa.
Ginga Nagareboshi Gin
Noroi oli alunperin Mustien Susien Imperiumin sotajoukkojen jäsen, mutta pakeni ja liittyi Reiman joukkoihin tämän läheiseksi alaiseksi. Noroi koulutti kahdeksan koirasoturia, katkaisten Shūgan jalan koulutusmenetelmänä, takoen Hyakkigalle tämän haarniskan sekä murhaten Retsugan äidin uskoessaan että soturilla ei ole käyttöä äidille. Noroi alkoi tulla uskollisuutensa suhteen toisiin aatoksiin ymmärtäessään Imperiumin voimakkuuden ja säästääkseen henkensä kertoi Gaian lähettämälle Mugenille ja hänen taistelijoille Reiman palatsin sijainnin. Noroilla oli myös motiivina vallansaanti. Mugen kuitenkin mielsi hänet hyödyttömäksi ja katkaisi häneltä jalan.
Noroi varoittaa Reimaa Alamaailman kymmenenestä taistelijasta jolloin hänen petturuutensa ei paljastu, vaikkakin erityisesti Fūga ja Retsuga epäilevät häntä. Hän seuraa Reiman armeijaa Hokkaidōon ja uhraa henkensä hyppäämällä Thousand Dragonin taistelumuodostelman kitaan. Noroi sylkäistään kuolettavasti vahingoittuneena ulos ja ennen kuolemaansa hän myöntää petturuutensa.